Rekuperace a dotace

Jak již bylo zmíněno, rekuperace je jednou z možností, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. To znamená, že je to zároveň jedna z oblastí podpory dotačního programu Nová zelená úsporám, za kterým stojí Ministerstvo životního prostředí České republiky a který spravuje Státní fond životního prostředí ČR. Dotační program si klade za cíl finančně podpořit všechny, kdo se rozhodne pro investici do úsporného opatření, které sníží energetickou náročnost budovy. Jinými slovy se podporuje ten, kdo se rozhodne prospět životnímu prostředí kolem a planetě celkově.

Kromě dotací na fotovoltaiku a dotací na zateplení tak lze získat i dotaci na rekuperaci, kterou vám pomůže zajistit firma Orfina Consulting a.s.

O dotaci na rekuperaci je možné požádat jak v případě, že ji chcete instalovat do stávajícího domu, tak v případě, že chcete rekuperační jednotku přidat do zcela nového příbytku. Ať už tedy bude rekuperace součástí toho či onoho, může se příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám vyšplhat až na částku 100 tisíc korun (v praxi lze požádat o padesát procent celkových způsobilých nákladů). Pokud se rekuperace zavádí do nového příbytku, může dotace poskočit i na vyšší sumu (to se v tomto případě odvíjí od dosažených energetických parametrů).

Jaké jsou výhody rekuperace?

Uvažujete tedy nad tím, že budete investovat do nějakého úsporného opatření? A uvažujete konkrétně nad rekuperací? Rekuperace má, stejně jako jiná další úsporná opatření, celou řadu výhod. Jedinou výhodou opravdu není jen to, že na rekuperaci můžete získat dotaci, a to nemalou – naopak citelnou a znatelnou. K dalším výhodám rekuperace patří:

  • Vyčištění vzduchu od alergenů
  • Zbavení vlhkosti vzduchu
  • Úspora energií (konkrétně za teplo)
  • Zlepšení spánku
  • Minimální hluk z ulice

Jinými slovy lze říct, že rekuperace = zdravější domácnost. Rekuperační jednotka by neměla chybět v domácnostech, ve kterých žijí alergici nebo astmatici. Rekuperační jednotky totiž dokonale pročistí vzduch v interiéru, což vede k odstranění veškerých alergenů, které mohou zvenčí do interiéru přiletět. K těmto alergenům patří například pyl, prach, samozřejmě také roztoči.

Mimo jiné dojde k odstranění vlhkosti vzduchu. To vede k předcházení plísní, což jsou hosté, které nikdo nikdy nezve, přesto se mnohdy objeví a vyhnat je z domácnosti není bohužel nic snadného.

Díky rekuperační jednotce dojde k opravdu kvalitnímu pročištění vzduchu, z něhož mimo jiné zmizí i bakterie a viry. Rekuperační jednotky sice přímo neovlivňují naše zdraví nebo nemají vliv na snížení vzniku onemocnění, ale čerstvý vzduch opravdu poznáte. Nezapomínejte však pravidelně čistit filtry, aby byla stále vysoká účinnost.

Chcete poradit? Kontaktujte nás:
Tel.: +420 604 690 096
E-mail: info@zelene-energie.cz
Firma: Orfina Consulting a.s.